پل حاج سيد محمد ( زنجان )


 اين پل در جنوب شرقي زنجان ، بر روي رودخانه زنجان رود و در مسير زنجان به همدان قرار گرفته و در ...

 اين پل در جنوب شرقي زنجان ، بر روي رودخانه زنجان رود و در مسير زنجان به همدان قرار گرفته و در حدود سال 1300 ه . ق توسط حاج سيد محمد – از تجار و متمولين زنجان در دوره ناصرالدين شاه – ساخته سده است . در ازاي پل حدود 195 و عرض آن 5/6 متر است . پل داراي سه چشمه يا دهانه بزرگ و دو دهانه كوچك بر روي پايه هاي سنگي ، با طاقهاي جناغي است . پايه هاي پل تا ارتفاع 2 متر با سنگهاي سفيد ، به ابعاد 55 * 10 سانتي متر و ملات ساروج ساخته شده و در داخل و هسته پايه ها ، از سنگهاي درشت رودخانه استفاده شده است . پايه هاي پل در جهت بالا دست ، چند ضلعي و در پايين دست نيم دايره شكل گرفته است .

دهانه مياني پل كه بزرگتر از ديگر دهانه هاست ، 10/9 متر عرض و از سطح آب حدود 50/6 متر ارتفاع دارد . دهانه هاي جانبي پل نيز 80/4 متر ارتفاع – از سطح آب – و 90/4 متر پهنا دارد . در ميانه دهانه هاي اصلي پل و بر روي پايه ها ، دو دهانه كوچكتر نيز با طاق جناغي و عرض 30/2 متر ساخته شده است . اين دهانه ها علاوه بر كاهش وزن پل و صرفه جويي در مصالح ، آبهاي طغياني را از خود عبور مي دهد . همچنان كه تعداد ديگري از پل هاي همزمان در اين منطقه شاهد هستيم ، در هسته آجري اين پل نيز فضاهاي خالي طاقدار زيادي تدارك ديده شده كه اين امر باعث سبكي وزن پل ، اين فضاها به تعداد 12 عدد ، در پايه هاي متكي بر كناره هاي رودخانه و در فاصله بين دهانه ها تعبيه شده است . 

تمام طاق ها و بدنه اصلي پل با آجرهايي به ابعاد 5*25 *25 سانتي متر ساخنه شده است . بستر رودخانه در محل برپايي پل ، سنگ فرش شده بود كه بعد از خرابي ، توسط سازمان ميراث فرهنگي با سنگ هاي رودخانه اي بازسازي شده است . سطح گذرگاه پل ، جان پناه هايي در طرفين دارد و با سنگ هاي رودخانه اي فرش شده است .اين پل در سالهاي اخير توسط سازمان ميراث فرهنگي تعمير و مرمت شده و به شماره 1486 به ثبت تاريخي رسيده است .

 
تصاویر مرتبط
  •  پل حاج سيد محمد ( زنجان )

تاریخ: شنبه 6 مهر 1392 نمایش: 476 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)

Power by :     PFPgroups © 2012-2014