مسگری


      کلمات مس و م...

 

 

 

کلمات مس و مسگری سال‌هاست که تداعی کننده زنجان و بازار مسگرهای آن را در اذهان مردم می‌باشد. این صنعت شامل دامنه گسترده‌ای از محصولات می‌باشد. امروزه، تولید ظروفی چون آفتابه، طشت، کتری و غیره همچون گذشته پر رونق نیست چرا که عمدتا استفاده زینتی دارند. توریست‌های زیادی و حتی مردم زنجان محصولات مسی را به عنوان سوغات، هدیه، و یا حتی برای ویژگی‌های درمانی آن خریداری می‌نمایند.


هنگاميکه بشر بعد از سنگ و گِل ، براي رفع ساير نيازهاي خود به فلز روي آورد ، در بين فلزات ، "مس" زودتر از ديگر فلزات بکار رفت چراکه اين فلز به صورت خالص در طبيعت يافت مي شد و استخراج و بهره برداري از آن ساده بود . درخشش و جلاي فلز مس خالص و رنگ جالب توجه سنگهاي معدني اين فلز از ديگر علل کاربرد آن در طول اعصار گذشته بوده است . قدمت استفاده از مس بر اساس مدارک و شواهد باستان شناسي به 9 هزار و 500 (ق. م) مي رسد و تا قبل از هزاره پنجم ق.م (کشف ذوب مس) به صورت خالص بکار مي رفت و از شيوه چکش کاري سرد براي شکل دادن به آن استفاده مي شد . امروزه با استناد به مدارک غيرقابل انکار که از گوشه کنار ايران به دست آمده است مي توان شمال و مرکز ايران را جزو قديمي ترين مراکز فلزکاري جهان و نيز فلزکاران ايران را از پيشگامان کشف ذوب مس در جهان باستان دانست که فراواني معادن مس در ايران ، مؤيد اين نکته است .با توجه به کشف کوره ذوب مس در "سگز آباد" قزوين واقع در "تپه قبرستان" ، نزديک بودن اين منطقه از لحاظ جغرافيايي به زنجان و نيز وجود معادن بزرگ مس در منطقه مي توان به قدمت استفاده از اين فلز در زنجان پي برد .

Copper Industry
Words copper and copper-smithing have long tied Zanjan and its copper-smiths bazaar in people's mind. This industry holds a wide range of products. These days, dishes like ewer, tub, kettle, and alike are not produced as regularly as they used to, since they are often used decoratively. Many tourists and even people of Zanjan buy copper products as souvenirs, gifts, or even for its medical features.


 
تصاویر مرتبط
  • مسگری
  • مسگری
  • مسگری
  • مسگری

تاریخ: چهارشنبه 10 مهر 1392 نمایش: 477 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)

Power by :     PFPgroups © 2012-2014